Pouliční fotografie a má úvaha o ní :)

15.02.2020

Pouliční fotografie a má úvaha o ní :)

Fotografie jako taková se dnes stala doslova fenoménem. Dnešní doba je čím dál víc uspěchaná a tak jakékoliv zmrazení času je tím co lidi fascinuje. To platí pro fotografii jako celek. Každý záběr je naprosto jedinečný a neopakovatelný. Čas nejde zastavit. V pouliční fotografii to platí dvojnásob.

Jak tedy docílit aby fotka byla pro diváka zajímavá?

Hlavním měřítkem dobré fotky je její kompozice. A to vždy. Troufnu si tvrdit, že správná kompozice je hlavní částí úspěchu. Špatnou kompozici můžete zachránit jen zcela unikátní scénou která tuto chybu zastíní. Proto je fajn si o kompozičních pravidlech udělat alespoň minimální představu.

Co by měla dobrá pouliční fotka obsahovat?

Je to především příběh, nebo nějaké zdělení. Ať už je to jedinečná situace, nebo vizuální vjem.Těch věcí je opravdu hodně.

V první chvíli je potřeba si říct - proč já to vlastně fotím? Co je na scéně zajímavé? Co tím divákovi zdělím? Bavila by mě fotografie jako diváka? Dokážu přenést danou situaci do fotografie? Nejedná se jen o běžnou věc, která nemá šanci zaujmout? Těch otázek je opravdu hodně.

Když vše o čem jsem teď psal vyhovuje, tak je důležité najít vhodné stanoviště, ujasnit si jestli komponovat na výšku nebo šířku a promyslet ohnisko objektivu. Doporučuji klidně udělat zkušební snímek a pozorně si ho prohlédnout. V případě že na toto v dané chvíli není čas, nebo je situace příliš rychla, je dobré se při foceni neustále pohybovat a měnit stanoviště a úhle pohledu.

Dobrá pouliční fotka je taková, která zajímavě zaznamená dění ve vřejném prostoru. Nevšední okamžiky, bizardní chování, věci a lidi v různém kontextu. Hra světla. Hra stínů. Komické situace. Emoce. Nezvyklé pohledy a změna perspektivy, detaily, interakci člověka s architekturou, zvířata ve vřejném prostoru.....

Rozhodně to není tak že se vyjde jen na ulici a bez jakého koliv důvodu vytvořím snímek kde jsou lidi. Tohle proste nefunguje. Vždy tam musí být jasně daný důvod který divák pochopí.

Položím řečnickou otazku. Víte proč a co fascinuje člověka na makro fotografii? Je to to že Vám ukazuje věci které jinak neuvidíte. A přesně taková by pro Vás měla být pouliční fotka. Jedinečná, šokující a třeba krásná.

Co je také podstatné a měl jsem s tím možná i začít je hlavně dobrá znalost vašeho fotoaparátu. Vědět jak vše funguje. Jak toho docílit. Co v danou chvilku třeba přepnout. Na tohle není na ulici nikdy čas. Vše musíte umět ovládat dřív než na ní vlezete.

Všem začátečníkům tedy vřele doporučuji si vyhradit trochu času a naučit se s fotoaparátem pracovat. Jděte a vyzkoušejte jak funguje clona, čas, bodové a celoplošné měření expozice. Jak pracovat s ostřícími body atd.

A co je důležité. Neustále se o fotografii jako takovou zajímejte. Žijte fotografií. A hlavně se tím co děláte dobře bavte. :)