Panasonic Lumix G9

16.02.2020

Panasonic Lumix G9

G9 je na první pohled nevelký fotoaparát, který ale skvěle sedne do ruky a je s ním radost fotit - to jsou moje hlavní dojmy z tohoto modelu.

Jedná se o profesionální fotoaparát s MFT čipem. Jeho tělo je přímo dokonale dílensky zpracováno a budí dojem opravdu bytelného stroje, který ale není nijak těžký. V zhledem k tomu, že jsem majitelem GX9 tak jsem si na jeho ovládání poměrně rychle zvyknul a přechod na tento model pro mě nebyl v podstatě žádný problém. Lidé kteří se s Lumixem setkají poprvé můžou v menu fotoaparátu ze začátku trochu tápat, ale vše je jen otázkou nějakého zvyku. Podstatné je, že během běžného focení ani není v menu potřeba nic nastavovat, takže jde jen o prvotní nastavení a pak již využíváte buď vámi nebo výrobcem přednastavená tlačítka.

Jako v podstatě ortodoxního uživatele zrcadlovky mě velice mile překvapil hledáček. Je přímo obří a moc pěkně se přes něj fotí. Jen při opravdu rychlém pohybu se obraz trochu mázne - při panningu, což mi ale ve svém důsledku vyhovovalo. Měl jsem tak daleko lepší představu jak bude výsledek vypadat. Hlavní výhodou elektronických hledáčků je obecně to že vám ukazuje jak bude fotografie vypadat ještě než zmáčknete spoušť. Také kontrola vyfocené fotografie se dá udělat přímo v něm a tak není potřeba fotoaparát během focení dávat vůbec od oka. Systémy Lumix mají ve svých fotoaparátech vždy několik možností zaostření. Ať již se jedná o bodové, skupinové, s lupou pro opravdu přesné zaostření, sledování objektu a hledání tváří, tak vždy najdete to co vám bude nejvíc vyhovovat. Na každý způsob fotografování se hodí vždy víc trochu něco jiného a tak je fajn že tu zde tyto volby jsou. Rychlost autofokusu je velice dobrá a nezaznamenal jsem potíže ani při fotografování sportu. Jediné co mi trochu vadilo, že bych si představil ovládací páčku výběru ostřícího bodu malinko svižnější ale i to se dá nastavit.

Také jsem se zkraje obával výdrže baterie - výrobcem udávaný minimální počet 400 fotek jsem ale hravě dokázal překonat. Je možné že když se fotí přes displej, tak to číslo bude odpovídat, ale vzhledem k již zmiňovanému hledáčku to moc není potřeba. Fotoaparát jsem během focení nikdy zcela nevybil. Můj odhad je tak kolem 800 fotek.

Obrazová kvalita je přímo parádní. Jak už je u Lumix zvykem, produkuje krásně syté barvy. Lidé kteří si rádi hrají v RAW budou asi tedy trochu zklamáni. Ono na těch fotkách opravdu není v PC moc co zlepšovat :)

Během mého testování jsem měl k dispozici dva objektivy - Leica DG Vario Elmarit 12-60 F 2,8-4 a Leica DG Vario - Elmarit 8-18 F 2,8-4. Jako milovník širokoúhlých záběrů jsem používal převážnou většinu času 8-18. Jedná se o skvěle kreslící objektiv který nijak zásadně nedeformuje záběry - jak by se u ohniska 8 už dalo očekávat.

Komu je tedy tento aparát určen? Vzhledem k tomu že svou konstrukcí připomíná klasickou zrcadlovku, tak jednoznačně lidem co zrcadlovkou fotí ale již se jim nechce tahat s velkým fotoaparátem a přitom nechtějí mít pocit že fotí nějakou hračkou. Jedná se o skutečně vynikající fotoaparát který všem mohu jen doporučit.