František Dostál - Moje rodné Vršovice

10.03.2020

Na sklonku roku 2019 vyšla kniha od legendy Pražské pouliční fotografie, Františka Dostála. Protože mě velice zaujala, rozhodnul jsem se, že Vám jí trochu představím.

Františka Dostála znám osobně již mnoho let a myslím, že je jeden z autorů o kterých mohu prohlásit, že jejich tvorbu opravdu dobře znám. Hned v úvodu se bez zbytečného mučení přiznám, že jeho fotografie doslova miluji a jestli je někdo mým jakýmsi pomyslným vzorem, tak je to právě on. Jeho fotografie jsou plné humoru a laskavosti. Jsou krásnou ukázkou obyčejného života lidí. František Dostál několik desetiletí neúnavně zaznamenává ony pomíjivé okamžiky běžného dne a přináší nám tak skvělou ukázku toho jak se v dané době žilo. Jeho soubor LETNÍ LIDÉ, který nafotil na plovárně u řeky Sázavy a nebo jeho fotografie PSŮ v různých situacích jsou myslím notoricky známé, ale fotografie z místa kde se narodil, prožil své dětství a kam se dodnes rád vrací již tolik ne. A právě o tom celá kniha je.

Celá kniha je koncipována jako takový průřez toho, co ve svých Vršovicích za ta léta František zažil. Najdete zde fotografie staré, ale i z celkem nedávné doby. Fotografie lidí střídají fotografie nejrůznějších zákoutí a pohledů na městskou krajinu. Není zde nouze ani o portréty lidí kteří ve Vršovicích žili. Je to kniha fotografií plných humoru a absurdity.

Všechny fotografie na mě působí, že jsou vyfoceny s takovou lehkostí a samozřejmostí a možná je to právě i ten důvod, proč diváka doslova vtahují do děje. Přesto, že se jedná o fotografie pořízené ve Vršovicích, tak si troufnu říct, že osloví doslova každého a to bez rozdílu jestli toto místo zná. Především pro ty co onu dobu zažili jsou jakýmsi návratem do dob dávno minulých. Chování lidí je zde zachyceno takovým způsobem, že si člověk říká, že tu situaci důvěrně zná a má pocit, že u toho byl a vše zažil. Jsou to kolikrát zdánlivé maličkosti, ale to je to co tu opravdu zafungovalo. Kniha jako taková je i jakousi kronikou doby ve které jsme žili. Plná věcí na které jsme již možná dávno zapomněli, ale při prohlížení fotografií nám vše velice rychle naskočí zpět.

Možná si teď říkáte, že je to kniha spíš pro pamětníky a lidem, kteří tuto dobu nezažili není tedy určená. Opak je ale pravdou. Kniha může být i názornou ukázkou pro ty co tu dobu neznají a díky tomu vše lépe pochopí.

Kniha jako taková je moc pěkně vytištěna. Fotografie jsou na kvalitním křídovém papíře. V knize jich naleznete kolem 170 z čehož vyplývá, že se jedná o opravdu obsáhlý soubor. Rozměr 25x22 cm je přesně takový aby se nejen pohodlně držel, ale zároveň i fotografie jsou ve velikosti která je při držení v ruce optimální.

Co říct závěrem? Super!!!

Tohle se opravdu moc povedlo. Všem vřele doporučuji :)

Knihu vydalo nakladatelství - Vykulilová Alena Photo