Fotka s příběhem - Pilík

28.02.2020

Dnešní příběh nebude ani tak o jedné fotografii, ale o člověku, kterého jsem během svého focení potkal. Je to již mnoho let, když jsem se svým tátou jezdil pravidelně na ryby. Nebyli jsme bůhví jací rybáři, ale vysedávání u vody nás oba bavilo a dodnes vzpomínám na ty různé debaty, které jsme tam vedli.

Jednou, těsně před Silvestrem jsme se rozhodli zajet k Vltavě abychom se rozloučili se sezónou a naposledy v tom roce nahodili svoje pruty. Pamatuji si, že byla děsná zima. Ryby vůbec nebrali a všude byl poprašek sněhu, který v noci čerstvě napadnul. Neseděli jsme u vody ani moc dlouho, když se znenadání přesně před mým prutem objevil nějaký muž kterého přinesl proud řeky. Oba jsme na něj jen nevěřícně koukali a vůbec celé situaci nerozuměli. Dodnes si pamatuji slova mého táty "Jdeš pro něj ty. Jsi mladší" Naštěstí plavec brzo vylezli z vody sám a usadil se vedle mě do sněhu. "Nechceš si to taky zkusit mladej ? Voda je dnes přímo skvělá" Přiznám se, že jsem tenkrát myslel, že se ten člověk regulérně zbláznil.

Když jsem po nějaké době na tuto historku již skoro zapomněl, běžela tenkrát v televizi velice oblíbená Česká soda. Sedím si tak u televize a čekám co mě zase rozesměje. V tomto pořadu se dalo očekávat všemožné, ale že v jedné scénce uvidím onoho plavce od Vltavy jsem teda fakt nečekal. Jak přicházeli nové díly, tak jsem vždy čekal jestli tam zase bude.

Pár let na to, jsem se začal věnovat fotografování. Chodil jsem do známého Pražského fotoklubu 1.ČKFA Nekázanka. V té době jsem fotil takřka vše, takže když za mnou přišel fotograf a kamarád Emil Vejvoda jestli s ním nechci jet do Bráníka fotit otužilce, tak jsem ihned souhlasil. Když jsem dorazil k Vltavě, tak na mě čekalo jedno překvapení. Mezi plavci byla i pro mě již známá osoba plavce, kterého jsem znal. Ano, byl to on - Pilík.

Od té doby jsem Pilíka fotil ještě mnohokrát. Přiznám se že díky svému komickému vystupování byl oblíbeným terčem mého objektivu. Byl to člověk, který byl vždy velice dobře naladěn a žádná legrace mu nebyla cizí. Pokaždé, když jsem se s ním u vody setkal, tak mi nezapomněl říct, jestli bych ho nemohl vyfotit z vody. Já vždy s díky odmítnul a oba jsme se tomu smáli. Dodnes ani vlastně nevím jak se tento muž jmenoval, ale to není pro mě tolik podstatné. Pro mě to bude navždy prostě Pilík.

Jestli jsou moje informace správné, tak Pilíka  i díky jeho špatnému zraku srazilo auto a on nárazu podlehl. Čest jeho památce. Vzpomínám na tebe Pilíku........