Recenze Panasonic Lumix GX

11.02.2020

Panasonic Lumix GX9

Celé léto jsem měl tu možnost fotit GX9. Rozhodnul jsem se že, Vám k tomu napíšu svoje poznatky.

GX9 je malý fotoaparát který je označován jak Street Artová hvězda. Musím přiznat že toto označení se k němu naprosto hodí. Je to neuvěřitelně pohotový a nenápadný foťáček který je svou velikostí vhodný k pouliční fotografii.

Hlavní myšlenkou tohoto aparátu je focení přes displej, ale aní pro ortodoxní zrcadlovkáře jako jsem já, není vůbec problém fotit skrz hledáček. Nakonec to dopadlo tak, že každý způsob si najde své uplatnění. Na rozdíl od zrcadlovky je totiž displej naprosto pohotový a fotí se s jeho použitím moc pěkně, tak jako s mobilem ale jeho reakce je o poznání rychlejší.

Z počátku jsem trochu laboroval s ostřením. Těch možností je tady hned několik a jde jen o to si vybrat tu správnou. Vše je jen věcí nějakého cviku, který se postupně dostal do naprosté samozřejmosti a tak teď již tento problém nemám a vždy zaostřím i při rychlých scénách tam kam potřebuji. Rychlost v sekvenčním focení je na aparát této cenové kategorie přímo skvělá a mnohdy jsem jí využil třeba při focení běhajících psů. Super :)

Další věc kterou bych rád zmínil je nadprůměrná výdrž baterie. Výrobce uvádí až 1000 snímků. To se mi zdálo jako naprosto nadsazené číslo, ale praxe mi ukázala že se k těmto hodnotám dá minimálně přiblížit. Moje maximum bylo cca 750 snímků přičemž baterie nebyla ještě zcela vybitá.

Kvalita fotek je naprosto skvělá již v JPG souborech. Také barvy jsou poměrně přesné a krásně syté.

Mnoho fotek jsem tak mohl uveřejnit tak jak vylezly z aparátu aniž bych musel cokoliv měnit v RAWech - to bylo velice přijemné překvapení. Práce s fotkami se tak velice urychlila.

Abych jen nechválil. GX9 má na můj vkus poměrně složité a mnohdy nepřehledné menu. Je to daň za to kolik funkcí tento foťáček má. Těch různých možností a nastavení je tam opravdu mnoho. Pro lidi jako jsem já, kteří si ale moc s těmito funkcemi nechtějí hrát mám dobrou zprávu. Fotoaparát si stačí jednoduše nastavit a víc ho neřešit. Pro běžné focení není nutno do menu vůbec chodit :)

GX9 jsem testoval s základním zoom objektivem G Vario 1:3.5-5.6 12-60 ASPH (24-120 ekvivalent kinofilmu) Kvalita obrazu je naprosto suprová. Je jasné že jsou i daleko lepší objektivy, ale takto kvalitní základ jsem ještě na jiném aparátu nazažil. Poprvé se u mě neobjevil pocit že potřebuji něco lepšího. Také jeho velikost je tak akorát a foťák je s ním v přijemném vyvážení.

GX9 má v sobě i zabudovaný Wifi modul a tak není naprosto žádný problém fotky ihned v terénu nahrát na mobil a poslat kam potřebujete. Fajn funkce.

Další nemalou výhodou je pro mě to, že se členové mojí rodiny nebojí s tímto aparátem fotit - což je s mojí velkou zrcadlovkou naprosto nepředstavitelné :)

Abych vše schrnul. Tento foťáček mi naprosto učaroval a doslova jsem se do něj zamiloval. Je skvělé když si můžete vyrazit do ulic jen s malinkým foťáčkem přes rameno a zažít takovou tu svobodu že nic víc netaháte. GX9 se asi nehodí naprosto na každé focení, ale to platí u fotoaparátů všeobecně. Jestliže někdo potřebuje pohotový a nenápadný foťák na street foto ale i zároveň kvalitní rodinny foťák, tak GX9 je podle mě naprosto super volba.

Všem doporučuji!

Klady:

  • skvělé dílenské zpracování
  • velikost
  • rychlost
  • výdrž baterie
  • kvalita fotografií

Zápory:

  • složitější menu
  • aplikace pro mobilní zařízeni ( prvotní spárování)

Ukázkové fotky z GX9